top of page

Bütçe Dostu Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yeni ekonomik koşullarla birlikte gıda fiyatlarının arttığı bu günlerde, tercihlerimizi hem sağlıklı hem de bütçe dostu gıdalardan yana kullanabilmek haliyle zorlaştı. Fakat evde belli bir plan dahilinde yemeklerimizi pişirmek hala daha sağlıklı ve daha ucuz bir seçenek! 

Market alışverişinin cep yakmaması için bazı önerilerimiz var, bunları sizin için derledik!


1) “Meal Prep” uygulamasını hayatınıza dahil edin.

Türkçe karşılığı “Öğün Hazırlığı” olarak geçen bu uygulama, haftalık menüler tasarlamayı ve bunların hazırlığını yapmayı temel alıyor. Haftanın bir günün belirleyip, örneğin Pazar olabilir, o günü meal prep için ayırın.

  • Buzdolabınızda neler var?

  • Bu hafta neler tüketmek istiyorsunuz?

  • Neye ihtiyacınız var?

gibi sorular doğrultusunda haftalık menünüzü belirleyin. Eksiklerinizi alın ve bozulmayacak temel ürünlerinizi o günden hazır edin.

Örneğin;

o Kıymalı bir yemek planladıysanız kıymayı önceden pişirip dondurmak,

o Meyve ve sebzeleri yıkadıktan, dilimledikten sonra saklamak,

o Baklagilleri önceden pişirip dondurmak,

o Büyük bir tencere yemeğini kavanozlara paylaştırıp konserve yapmak…


Bu hazırlığı yaparken besinlerin raf ömrünü, ne kadar saklanabileceğini göz önünde bulundurmayı unutmayın!


2) Akşam pazarlarını tercih edin.

Gündüz pazarına göre nispeten daha uygun olan bu pazarların nimetlerinden faydalanın!


3) Mevsimsel beslenin!

Ürünleri mevsiminde yetiştirmek nispeten daha düşük maliyetli olduğu için mevsimsel beslenmek de bütçemize destek olabilir. Bonus olarak da daha az ilaçlı ve daha taze ürünlerle beslenmiş oluyoruz!


4) Parça etler yerine bütün olanları tercih edin!

Örneğin tavuğu ele alalım. Parça tavuk almaktansa bütün bir tavuk almak, bu sayede hem etinden hem suyundan yararlanmak daha iyi bir tercih olacaktır!


5) Sofralarınızı akıllıca renklendirin!

Her zaman söylediğimiz gibi, renkli ve çeşitli beslenmek sağlıklı beslenme adına çok önemli bir adım. Sofralarımızı renklendirirken neyi ve nasıl çeşitlendireceğimizi akıllıca seçmek bütçemize destek olacak. Örneğin, meyve fiyatları genellikle sebze fiyatlarına oranla daha yüksek olduğu için renklendirmeyi ve çeşitlendirmeyi ağırlıklı olarak sebzelerden yana kullanabilirsiniz!


6) Soğan bazlı yemek tariflerine bir göz atın!

Her dönemde olduğu gibi soğan, diğer sebzelere göre daha uygun fiyatlı bir sebze olarak öne çıkıyor. Bu nedenle soğan bazlı, lezzetli yemek çeşitlerini artırarak bütçemize destek olabiliriz!

Comments


bottom of page